Fakturovat pětiminutovky může na konci měsíce dělat i tisíce

Produktivita

Volná noha není pro každého. Někdo balanc najde, jiný spadne. Kdo to ustát chce, musí mít nad sebou hbitý bič. Pracujete-li na počítači, stejně jako já, dáte mi za pravdu, že prokrastinační pasti jsou schované doslova za každým kliknutím. Když už zvládáte obecnou sebekázeň, pak je třeba vzít do ruky stopky a pečlivě měřit to, co chcete od klientů zaplatit.

Jak efektivně a proč vůbec měřit krátké pracovní aktivity? V článku se podělím o svůj přístup, který se mi na volné noze osvědčil.

Člověkodny, hodiny, čtvrthodiny. To jsou nejběžnější způsoby jak rozdělit čas a vynásobit ho svojí odměnou. Já jsem se před nějakou dobou rozhodl, že půjdu ještě kousek dál a budu klientům vykazovat a fakturovat pětiminutovky.

Co je pro mě pětiminutovka?

„Dobrý den, pane Kulda, chtěl jsem jenom…“

Aneb když zavolá klient. Telefon trvá 4 minuty. Chce mi často „jen“ něco sdělit nebo se na něco zeptat – což je naprosto v pořádku. Pokud se naše konverzace točí okolo aktuálního projektu, který spolu pečeme, pak za takový hovor vykazuji deset minut.

Ptáte se proč deset? Je to jednoduché – vyrušil mě. Pracovně tomu říkám – „Switchnout kontext“. Vrátit se myšlenkově do původního rozpoložení nějakou tu minutu zabere. Máte to stejně?

„Kuline, co si myslíš o tomhle?“

Dva dny v týdnu jsem osobně v kanceláři s týmem klienta. Stává se, že pětiminutovek se objevuje ze strany kolegů poměrně hodně. Je to logické – sedíme vedle sebe a dobrá komunikace je základ efektivní spolupráce.

V tomto případě je to podobné jako s klientem. Kolega potřebuje rychlou zpětnou vazbu, aby mohl pokračovat – to plně chápu. Reálně mě ale „vyrušil“ a já musím opět najít ztracenou koncentraci na původní úkol. I v tomhle případě jde o pětiminutovku.

Mrkněte na souhrn dalších situací, které takto vykazuji:

  • Můžeš se podívat na ten banner?
  • Do kdy asi stihneš udělat tohle …?
  • Jaký máš názor na …?
  • Pošleš mi tenhle soubor?
  • Zvětšíš / Zmenšíš mi tuhle grafiku …?
  • Upravíš tenhle text na webu?
  • Chatování nad úkolem / projektem.
  • Odepisování na e-maily.

Někdo nad těmito činnostmi mávne rukou, jiný je naceňuje podle oka, a hodně lidí je neřeší vůbec. Je to docela škoda, protože díky nim můžete v pracovním životě volnonožce hodně získat – a nemluvím teď jen o penězích.

Podívejte se na 3 hlavní důvody, proč mi dává smysl vykazovat pětiminutovky

  1. Ukazuji klientovi, že můj čas není zadarmo. Jinými slovy – bude se s vámi chtít bavit efektivně, rychle a ne tak často. Můžete si být jistí, že klient zavolá jen s opravdu důležitými informacemi či dotazy.
  2. Vyrušení od klienta mi nevadí. Důvod je jednoduchý. Takový telefonát beru jako placenou konzultaci. Už to není vyrušení, ze kterého nic nemám.
  3. Můžu fakturovat víc a přitom je to fér. Pokud po každém vyrušení poctivě vykážete pětiminutovku – v ideálním případě vynásobenou domluvenou hodinovkou – stačí pak spolu s fakturou poslat podrobné vyúčtování. Když spolupracujete se správnými lidmi, je tohle adekvátní argument pro bezproblémové proplacení faktury.

Jak pětiminutovky vykazovat rychle a efektivně?

Aplikací na trackování času je celá řada. Mezi nejznámější patří asi Toggl. Zkoušel jsem ho, nicméně zapínání a vypínání stopek nebo dohledávání k jakému úkolu výkaz přiřadit, mi moc nesedělo. Otázku jak nad úkoly vykazovat jsme řešili i ve Freelu.

Aktualizováno 4/2020: Dnes již Freelo umí plnohodnotný Timetracking. Více se dozvíte v následujícím videu:

Další šikovná věc, která mi pomáhá být s výkazy maximálně transparentní, je ukazování výkazů jinému uživateli. Stačí tak zaškrtnout osobu, které chci svoje výkazy ukazovat a je to. Díky tomu se klient může kdykoliv podívat za co platí a já nemusím nic složitě kalkulovat a dohledávat.

Aktuálně je to pro mě nejlepší způsob, jak efektivně vykazovat pracovní čas a dodat klientovi přehledné vyúčtování s fakturou. Díky napojenému Fakturoidu to je otázka pár kliknutí bez nutnosti odcházet z Freela.

Nemusí pršet, stačí když kape

Za poslední půl rok – tzn. od května do října 2016 – jsem vykázal 550 pětiminutovek (počítal jsem pouze pěti nebo desetiminutovky) v celkové hodnotě 31 171 Kč.

A co vy, vykazujete taky pětiminutovky?

Díky moc, že jste dočetli až sem.

Pokud vás článek oslovil, napište do diskuze nebo sdílejte?.